Stáří se nevyhýbá ani Sulle

Milí canisterapeutičtí přátelé, chci s vámi podělit o problém, který se u nás objevil. Není to nic co by se týkalo CT jako takové, ale je to zdravotní problém naší Sullinky.
Naše psí společnice je teď už sedmiletá a někdy v loňském roce, tak v dubnu, v květnu, jsme si všimli, že Sulla naráží do předmětů a taky to vypadalo, že nás na dálku nepoznává. Tedy především manžel na to upozorňoval. Zpočátku jsme tomu nevěnovali zas až tolik pozornosti, ale pak začala na cvičišti nejprve neochotně chodit na kladinu a pak z ní začala padat. Tak to už jsme si řekli, že něco není v pořádku a začali jsme ji víc sledovat. Bohužel se naše podezření stále víc potvrzovalo, všechny ty problémy jsou z toho, že špatně vidí.
Na jedné z běžných lékařských veterinárních kontrol jsme na to upozornili. Lékař provedl běžnou kontrolu očí a řekl, že žádný problém nevidí, ale přesto nám řekl o očním zvířecím specialistovi jménem MVDr. Jiří Beránek. Vše potřebné jsme si našli na internetu a na speciální prohlídku jsme se objednali.
Po dvouměsíčním čekání jsme se vydali do Pardubic, kde má doktor Beránek ordinaci. Překvapila nás dokonalá vybavenost ordinace a fakt, že je Sulla téměř slepá nám byl potvrzen.

Výsledek odborného vyšetření
-    pupila dilatovaná bez reflexe
-    fundus s hyperflexí, cévy výrazně atenuované
-    fundus v celém rozsahu poškozen atrofickými změnami typickými pro progresivní retinální atrofii
-    autosomálně recesivní onemocnění s pokročilým stadiem
Závěr
    Bez možnosti terapeutického ovlivnění.

Jinými slovy, přeloženo do češtiny, oči se nepřizpůsobují světlu, neakomodují, vidění se bude postupně zhoršovat, až bude vnímat jen světlo a tmu a za dobrého osvětlení bude rozeznávat stíny.

Při vyšetření si chudinka taky užila svoje. Komu rozkapávali oči tak ví o čem mluvím. Sedla jsem si k ní na zem a držela ji hlavu na klíně. Byla brouček malý velmi trpělivá. Však ji taky doktor Beránek pochválil a říkal, že v CT můžeme pokračovat, že to bude oboustranně prospěšné.
Chodíme stále mezi děti, všem jsme řekli, jaké problémy Sulla má, vysvětlili jsme jim, že lidé na vady zraku nosí brýle, což ovšem pejsek nemůže, a zjistili jsme, že to děti přijaly velmi dobře a v práci nám to nevadí. Museli jsme jen omezit to, co dělá problémy, jako je především aportování i když podle zvuku dopadu hračky ji Sulla najde. Dál můžeme dělat polohování, granulování a všechny způsoby procvičování jemné i hrubé motoriky. A především je stále mazlivá.
Taky už na cvičáku nemůžeme běhat agility, kladinu a áčko. Ale stále ráda probíhá tunel a proběhne i slalom. Na procházkách běhá stále na volno, ale oboustranně se víc hlídáme. Ona se stále ohlíží po mně a já ji neustále sleduji a upozorňuji, aby nevrážela do věcí. Není to jednoduché, ale jde to.

Mgr. Helena Fixová

Novinky

Tradiční

školení canisterapeutů a zkoušky canisterapeutických psů

12.9.2020

od 9 - cca 17 hod.

Restaurace Tropical v České Skalici 

Školení je pro všechny zdarma, stačí jen vyplnit přihlášku a zaslat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (přihláška i více informací je na našich stránkách www.canisterapeuti.cz případné dotazy směřujte na výše uvedený email)

Program školení:  

- přednáška veterináře

-   seznámení s canisterapií

-   zkušenosti členů + promítání fotografií a videí

-   přednáška odborných pracovníků

-   výchova a výcvik psů

-   zkoušky psů

 

(Další informace budou přidávány postupně)